Dyktando graficzne
Czas czytania: 3 minuty
Nie jest to dyktando do napisania, tylko do narysowania i jest związane z matematyką, a nie językiem polskim.
Dyktando graficzne jest wstępem do nauki programowania dla najmłodszych uczniów. Polega na wypełnieniu kolorem podzielonej na kratki planszy, której pola pionowe są oznaczone cyframi (liczbami) a poziome – literami, aby uzyskać zakodowany obrazek. Jego idea może się dorosłym kojarzyć z grą w statki (przy okazji – warto zapoznać z nią podopiecznych, naprawdę wciąga!).
Dzieci bardzo pozytywnie reagują na tego typu zadanie, ponieważ szalenie je ciekawi, co pojawi się na kartce. Przy okazji ćwiczą proste rachunki, spostrzegawczość, orientację przestrzenną i rozumienie ze słuchu.
Na początku najlepiej dać im proste dyktando graficzne tylko do odwzorowania na czystej planszy, następnie koordynować przenoszenie zakodowanych kolorów, a na sam koniec, kiedy już opanują tę sztukę, tylko odczytywać kody i kolory, aby zaznaczały je na planszy ze słuchu. Ostatnim krokiem jest zadanie samodzielnego opracowania graficznego dyktanda.
- Aby utrudnić takie dyktando, warto w oznaczeniach kolorów nie podawać wprost, że B8 to czerwony, tylko opisać to działaniem: czerwony – B 4 + 4 itd.
- Dla nieco starszych dzieci warta polecenia jest odmiana dyktanda graficznego składająca się z analogicznie oznaczonych pól opatrzonych pośrodku kropką. Tutaj rysuje się tylko proste odcinki łączące kropki na poszczególnych polach: E7-E10 oznacza, że nie malujemy pól E7, E8, E9 i E10 kolorem, tylko łączymy kropkę z E7 z kropką z E10 itd.
- Najtrudniejszą formą dyktanda jest „kierunkowe” – należy je wykonywać na papierze kratkowanym, składa się ono wyłącznie z odcinków. Dzieci rysują poszczególne odcinki, kierując się podaną cyfrą – oznacza ona ilość kratek, którą zajmuje odcinek, oraz strzałką wskazującą jego kierunek: prawo, lewo, góra, skos. Kodowanie odbywa się w kolejności rzędów poziomych.