Jak i dlaczego warto robić masy plastyczne?

Jak i dlaczego warto robić masy plastyczne?

Czas czytania: 6 minut

Dzieci uwielbiają bawić się masa plastyczną, niezależnie od wieku - jest idealna zarówno dla dwulatka, jak i dla siedmiolatka. Korzyści płynące z pracy z masami plastycznymi, są bardzo szerokie. Lepienie usprawnia pracę rąk i palców, wyrabia prawidłowy nacisk i ćwiczy precyzję. Daje dotykowe doznania sensoryczne. Zabarwienie masy i dodanie aromatu, powoduje dodatkowe oddziaływanie na zmysł wzroku i węchu. Lepienie i ugniatanie, może mieć właściwości terapeutyczne - masy działają wyciszająco i odprężająco. Są świetnym środkiem do ćwiczenia koncentracji uwagi. Rozwijają kreatywność, mogą przyczyniać się do rozwoju mowy i budowania poczucia własnej wartości.


Aby masa plastyczna spełniała swoje zadanie, należy pamiętać o kilku zasadach:

1.      Młodszym dzieciom szykujemy masy miękkie i w dużych ilościach, tak aby dziecko mogło zanurzyć w nich przynajmniej całe dłonie. W sytuacji idealnej, dzieci mogą pracować na zabezpieczonej folią podłodze i poznawać masę plastyczną nie tylko za pomocą dłoni, ale również całych rąk czy nawet stóp.

2.      Dzieci starsze potrzebują przede wszystkim mas bardziej zbitych, dających się formować w drobne elementy. Masy miękkie u starszych przedszkolaków przydadzą się podczas korygowania zaburzeń sensorycznych, przy obniżonym rozwoju małej motoryki oraz przy zwiększonym napięciu mięśniowym.

3.      Dla dzieci mających trudności z dotknięciem masy (ze względu na możliwość pobrudzenia się lub niechęć dotykania danej konsystencji) można przygotować stanowisko do samodzielnego wykonania masy. Mając możliwość wytworzenia idealnej dla siebie konsystencji, będą czuły się pewniej i chętniej będą ugniatały i lepiły.

 

Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na masy plastyczne. Wszystkie (za wyjątkiem masy porcelanowej) zawierają składniki naturalne. Tzw. slime nie nadają się do pracy z dziećmi: używanie koncentratów płynów do prania, płukania czy płynów do mycia naczyń, może powodować alergie, przesuszenia skóry, a nawet może być niebezpieczne dla zdrowia w przypadku dostania się substancji do oka, dróg oddechowych czy pokarmowych.

 

Aby uatrakcyjnić dzieciom zabawę masami, możemy zabarwić je barwnikami spożywczymi, farbami plakatowymi, brokatem lub wodą barwioną przy pomocy bibuły. Jeżeli zależy nam na naturalnych barwnikach, możemy wykorzystać kurkumę (żółty), sok z marchewki (pomarańczowy), gotowany sok z jagód lub czerwonej kapusty (niebieski), gotowany i zblendowany szpinak (zielony), sproszkowaną słodką paprykę (czerwony), gorzkie kakao lub cynamon (brązowy). Dodatkowo można dodać aromaty do ciast.

 

1.      Klasyczna masa solna

·        1 szklanka mąki pszennej

·        0,5 szklanki soli

·        ok. 1 szklanka wody

Klasyczna masa solna nada się do codziennych zabaw lub wykonania prezentu na uroczystość przedszkolną.

 

2.      Idealnie gładka masa solna

·        1 szklanka soli

·        1 szklanka mąki pszennej

·        0,5 szklanki mąki ziemniaczanej

·        niecała szklanka wody

Masa jest miękka i przyjemna w dotyku. Dodatkowo, jeżeli chcemy wykonać z niej konkretne formy, nie będzie pękała podczas suszenia.

 


3.      Masa porcelanowa

·        2 łyżki mąki kukurydzianej

·        1 łyżka oliwki dla dzieci lub oliwy/ oleju

·        0,5 łyżeczki sody oczyszczonej

·        2 łyżki kleju uniwersalnego np. BIC White Glue do papieru, kartonu i drewna

Aby powstała masa porcelanowa, należy wymieszać skrobię z oliwką, dodać sodę oczyszczoną. W trakcie mieszania dodawać po trochu klej. Masa wysycha po 12 godzinach. Nie nadaje się do codziennej pracy z dziećmi, można ją wykorzystać do wykonania prezentów na dzień babci, dziadka, mamy, taty, święta Bożego Narodzenia lub Wielkanocne.


4.      Ciecz nienewtonowska

·        1 kg mąki ziemniaczanej

·        Ok. 0,6-0,7 l wody

Do mąki dolewamy po trochu wodę, do momentu uzyskania idealnej dla nas konsystencji. Ciecz ma niesamowite właściwości. Podczas ściskania i uderzania jest twarda, podczas delikatnego bawienia się z nią jest płynna.


5.      Naturalny piasek kinetyczny

·        4 szklanki mąki pszennej

·        ok. 1 szklanki oleju

·        kakao - w ilości wg uznania

Masa o właściwościach piasku kinetycznego. Nie da się w tym przepisie podać dokładnej ilości oleju, gdyż zależy ona od ilości kakao dosypanego do masy.

 


6.      Slime z kaszy manny

·        kasza manna

·        woda

Zagotuj kaszę manną w mniejszej ilości wody, niż podano na opakowaniu. Po zagotowaniu odstaw, aż do wchłonięcia reszty wody w kaszę. Dzieci twierdzą, że przypomina konsystencją slime.


7.      Ciastolina

·         0,5 szklanki mąki pszennej

·         0,5 szklanki wody

·         0,3 szklanki drobnej soli

·        1 łyżeczka proszku do pieczenia

·        1 łyżka oleju

·        barwnik spożywczy

·        aromat zapachowy

·        garnek

Do garnka wlewamy wodę, dodajemy sól, proszek i olej. Następnie rozgrzewamy masę na kuchence i studzimy. Dzielmy masę na kilka części i dodajemy barwniki.


8.      Naturalny śnieg kinetyczny

·        1 kg mąki ziemniaczanej

·        ok. 1 szklanka oleju

Masa zaraz po wykonaniu jest chłodna w dotyku i łatwo można ją formować. To idealny zamiennik śniegu, gdy w kalendarzu panuje zima, a za oknem deszcz lub smog.


9.      Naturalny glutek

·        siemię lniane

·        wrzątek

Zmielone siemię lniane zalewamy wrzątkiem: im mniej wody, tym glutek będzie gęstszy.


10.  Pianka

·        proszek do bitej śmietany

·        mleko lub woda, w ilości odpowiedniej do przepisu na opakowaniu proszku do śmietany

Miksujemy składniki i powstaje nam przyjemna w dotyku piankowa masa.


Marta Żurawska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego