Strużyny - idealne połącznie sztuki i ekologii
Czas czytania: 3 minuty
Ołówki i ołówkowe kredki wymagają temperowania, a strużyny zwykle wędrują do kosza. Nie wyrzucajmy ich, tylko gromadźmy np. w słoiku – to fantastyczny materiał plastyczny, z którego można stworzyć oryginalne kompozycje na kartonie, papierze czy drewnie.
Im dłuższa strużyna, tym lepsza, ponieważ można ułożyć z niej np. fantazyjny kwiatostan. Te krótkie będą idealne na tło, tworzenie obłoczków na niebie, ubrań postaci itp. Strużyny najlepiej przyklejać jako wykończenie naniesionych na kartkę rysunków – za pomocą białego kleju typu wikol (trwały klej do drewna, papieru, tektury; początkowo biały, po wyschnięciu bezbarwny). Kiedy kompozycja zastygnie, strużyny warto dodatkowo pomalować farbami plakatowymi, flamastrami i utrwalić np. bezbarwnym lakierem do paznokci.
CZEGO POTRZEBUJEMY:
- Kartek z bloku technicznego lub kawałków kartonu albo cienkiej sklejki
- Ołówka albo kredek
- Strużyn z kredek i ołówków
- Białego kleju typu wikol
- Farb plakatowych (niekoniecznie)
- Flamastrów (niekoniecznie)
- Bezbarwnego lakieru do paznokci (niekoniecznie)
1. Na kartce szkicujemy np. drzewo bez liści, łodygę i liście kwiatu, wazon, dziewczynkę w sukience.
2. Na wybrane miejsca nanosimy biały klej typu wikol i przyklejamy strużyny – uformowane np. w kwiatostany, albo na płasko, aby zapełnić powierzchnię.
3. Zostawiamy je niepomalowane albo malujemy.
Dlaczego warto stosować tę technikę? – wpisuje się w modny trend zero waste, czyli takie postępowanie z przedmiotami, ubraniami albo żywnością, aby niczego nie marnować i jak najmniej wyrzucać. Uczy, że nawet niepozorne resztki są fantastycznym materiałem do kreatywnego wykorzystania.