Sudoku – logiczna łamigłówka do zadań specjalnych
Czas czytania: 3 minuty
Sudoku stanowi niezwykle rozwijającą rozrywkę. Łączy przyjemne z pożytecznym - zapewniając wspaniałą zabawę, rozwija logiczne myślenie i spostrzegawczość, ćwiczy także koncentrację. Warto je wprowadzać już na etapie edukacji przedszkolnej.
Klasyczne sudoku to kwadratowy diagram kratkowy 9x9, składający się z dziewięciu podkwadratów (bloków) 3x3. Łamigłówka jest częściowo uzupełniona. Celem zabawy jest wypełnienie diagramu cyframi od 1 do 9 w taki sposób, aby cyfry nie powtarzały się ani w rzędzie (poziomym), ani w kolumnie (pionowej), ani w dziewięciu małych podkwadratach.
Na bazie popularności podstawowej wersji sudoku powstało wiele wariantów łamigłówki, w tym diagramy 4x4, 6x6, 12x12 czy 16x16, sudoku składające się z innych figur geometrycznych niż kwadraty czy sudoku trójwymiarowe (w kształcie kostki sześciennej o wymiarach 9x9x9). Poszczególne warianty różnią się między sobą poziomem trudności czy sposobem rozgrywki.
Przygodę z tą grą warto rozpocząć od wariantów obrazkowych i najprostszych diagramów. Dzieci mogą uzupełniać poszczególne pola rysując, pisząc lub przyklejając odpowiednie treści. Odmiana obrazkowa pomoże utrwalić znajomość kolorów, figur geometrycznych, słownictwo z różnych obszarów tematycznych (ubrania, zawody, zwierzęta, owoce, pory roku itp.). Łamigłówka świetnie sprawdzi się również do nauki angielskich słówek. Może przydać się także w terapii logopedycznej (ćwiczenie wymowy głosek).
Sudoku obrazkowe - wariant 4x 4
Duży kwadrat jest podzielony na cztery średnie, a każdy ze średnich - na cztery małe. W każdym średnim kwadracie muszą znaleźć się cztery różne rysunki, w każdym rzędzie i każdej kolumnie dużego kwadratu też mają być cztery różne rysunki.