Wakacyjne zabawy „Podróże małe i duże”
Czas czytania: 5 min
Przedstawiamy propozycje zabaw dla przedszkolaków, które można przeprowadzać zwłaszcza w okresie letnim. Są to zabawy ruchowe, edukacyjne, tematyczne, rozwijające umiejętności motoryczne oraz komunikacyjne.
1. Zabawa „Pakujemy się”
Nauczycielka przygotowuje plecak i wiele przedmiotów, które są niezbędne w podróży, oraz takie, które są zbędne, np. elementy garderoby, konewka, mydło, kółko dmuchane, szczoteczka do zębów, krem do opalania, czapka z daszkiem, klocki, igła i nitka, ręcznik, kubek, pilot, kwiatek w doniczce, buty, durszlak, maskotka (maskotka może okazać się bardzo istotna, a nawet najważniejsza – bez maskotki dziecko nie uśnie).
Zadaniem dzieci jest wybranie i uzasadnienie, dlaczego właśnie te przedmioty wybierają.
2. Zabawa „Biwakujemy”
Jeżeli jest możliwość, można rozłożyć namiot na podwórku i przedstawić dzieciom rzeczy niezbędne podczas biwakowania. Przedszkolaki będą świetnie się bawić, udając, że wyruszyły w podróż pod namiot.
Jeżeli nie ma możliwości rozbicia namiotu na podwórku, można w sali stworzyć coś na kształt bazy: stworzyć konstrukcje z prześcieradeł i koców zawieszonych na szafkach i krzesłach. Pod kierunkiem nauczycielki, dzieci mogą prowadzić zabawę tematyczna w biwak.
3. Zabawa „Gwieździste niebo”
Jeżeli mamy dostęp do projektora z układem gwiazd, zapraszamy dzieci do wspólnego oglądania gwieździstego nieba. Można zaprezentować dzieciom wybrane odgłosy nocy: sowa, cykady, nietoperz itp. Zabawa pozwoli oswoić noc i jej odgłosy. Zabawę można połączyć z zabawą w biwakowanie.
4. Zabawa „Cienie”
Często istotnym elementem bagażu jest latarka. Gasząc światło i rozwieszając białą płachtę, mamy możliwość stworzyć teatr cieni. Zabawa pozwoli oswoić ciemność i niespotykane kształty, które można zobaczyć nocą. Zabawę można połączyć z biwakowaniem.
5. Zabawa „Palcem po mapie”
Zabawa polegająca na wywróżeniu, do jakiego kraju dzieci kiedyś pojadą (może to być teraz, za rok, dwa lub dwadzieścia lat J).
Nauczycielka rozkłada mapę świata, chętnemu dziecku zakrywa oczy chustką. Osoba dorosła kręci dzieckiem w miejscu, pozostałe dzieci mówią rymowankę:
Kręci się, kręci w koło,
wszystkim nam jest wesoło,
palcem po mapie podróżuje,
kierunek podróży wylosuje
Nauczycielka zatrzymuje kręcące się dziecko, przedszkolak trafia palcem w dowolne miejsce na mapie, z pomocą osoby dorosłej odczytuje, do jakiego kraju wybierze się w podróż w bliższej lub dalszej przyszłości.
6. Zajęcie kreatywne „Pakujemy plecak”
Do tego zadania będziecie potrzebować naszej karty pracy z wydrukowanym szablonem plecaka (https://zmalujmyrazem.pl/wakacyjne-karty-pracy). Dzieci rysują rzeczy, które by spakowały, wybierając się w podróż.
7. Gra „Lodziarnia”
Przygotowaliśmy dla was grę polegającą na zamawianiu i przygotowywaniu lodowego deseru (https://zmalujmyrazem.pl/gra-tematyczna-lodziarnia). Dzieci mogą pracować indywidualnie, w parach lub można zorganizować dużą zabawę kierowaną, w której podzielimy dzieci na kucharzy, kelnerów i gości.
8. Zajęcie konstrukcyjne „Budujemy wieżę”
Stolica Francji – Paryż, kojarzony jest z wieżą Eiffla. We Włoszech możemy oglądać krzywą wieżę, w Dubaju Burdż Chalifa, a w Berlinie króluje wieża telewizyjna. Podróżując po świecie, możemy zobaczyć wiele wysokich budynków. W Polsce najbardziej znanym jest Pałac Kultury i Nauki, który niegdyś był najwyższym budynkiem w Warszawie.
Korzystając z dowolnych klocków: drewnianych, plastikowych, waflowych itp., zbudujcie własną wieżę. Zabawa może zostać poprowadzona indywidualnie lub grupowo. Aby urozmaicić zabawę, można dodać element rywalizacji: np. kto zbuduje najwyższa wieżę w określonym czasie lub która drużyna zbuduje najbardziej fantazyjną budowlę.
9. Zajęcie sensoryczne „Rysowanie na piasku”
Nauczycielka przygotowuje dla każdego dziecka tacę wysypaną drobnym piaskiem lub kaszą manną. Zadaniem przedszkolaków jest rysowanie palcem po kaszy: mogą to być morskie fale, szczyty górskie, pociągi lub wszelkie inne wakacyjne skojarzenia.
10. Bezpieczne wakacje – gazetka edukacyjna
Przygotowaliśmy dla was gotowe materiały do stworzenia razem z przedszkolakami gazetki edukacyjnej dotyczącej bezpiecznych wakacji (https://zmalujmyrazem.pl/wakacyjny-kodeks-bezpieczenstwa). Znajdują się tam informacje dotyczące numeru alarmowego, nawadniania organizmu, kąpieli w oznaczonych miejscach czy noszenia czapki.
11. Zajęcie manualne „Plaża”
Nauczycielka przygotowuje tacę wysypana piaskiem lub kaszą manną, muszelki i kamyki. Zadaniem dzieci jest układanie wybranych elementów na piasku, aby stworzyć kompozycję. Aby utrudnić zadanie, do układania można wykorzystać pęsetę. To ćwiczenie można umieścić w ramach kącika tematycznego i zadań do pracy indywidualnej.
12. Zajęcie plastyczne „Kartka z wakacji”
Kolejna propozycja, to karta z wakacji. Dzieci, przed wyjazdem na wakacje, otrzymują przygotowane karty, które podczas wakacji wypełniają rysunkami: wspomnieniami, spostrzeżeniami, ciekawostkami. Po powrocie do przedszkola będzie to dobra podstawa do rozpoczęcia rozmów o minionym czasie spędzonym razem z najbliższymi, podzieleniem się przygodami i wspomnieniami.
13. Karty pracy
Przygotowaliśmy dla was również kilka kart pracy, które z pewnością przydadzą się podczas upalnych i burzowych dni. Znajdziecie tam zadania matematyczne, grafomotoryczne i kreatywne.
Udanej zabawy J