Zabawy walentynkowe

Zabawy walentynkowe

Czas czytania: 7 min

Walentynki to jeden z dni, który obchodzi się w niemal każdym przedszkolu. Jeżeli szukacie pomysłów na zorganizowanie tego święta, mamy dla Was kilka propozycji. Pamiętacie, że wszystkie zabawy możecie modyfikować i dopasowywać do potrzeb swojej grupy.  

Dekoracja sali

Aby było widać, że ten dzień jest wyjątkowy, warto udekorować salę walentynkowymi elementami: serduszkami, łańcuchami, balonami w kolorze czerwonym i różowym, kwiatami itp. Przygotowaliśmy dla Was girlandę, którą możecie powiesić na tablicy lub kotarze (https://zmalujmyrazem.pl/girlandy-na-walentynki).

 

Zapoznanie z historią walentynek

Warto zapoznać dzieci z historią tego święta:

Historia walentynek zaczyna się dawno temu, w starożytnym Rzymie. Cesarz Klaudiusz II chciał mieć groźnych wojowników, nieznających żadnych uczuć - nawet miłości. Dlatego zabronił swoim żołnierzom zakochiwać się i brać śluby. Myślicie, że mu się to udało? Oczywiście, że nie! Miłości nie da się zakazać. W tym czasie w Rzymie mieszkał również biskup Walenty. Wierzył w siłę miłości, dlatego udzielał potajemnych ślubów wojownikom z ich wybrankami. I to właśnie na jego cześć obchodzimy walentynki, czyli święto miłości i wszystkich zakochanych!

 

Czym jest miłość?

To bardzo trudne pytanie, na które możecie poszukać odpowiedzi, rozmawiając nawet z młodszymi przedszkolakami. Dzieci mogą Was zaskoczyć swoimi skojarzeniami. Aby ułatwić rozpoczęcie tematu, przygotowaliśmy dla Was pomoc dydaktyczną - serce z hasłami odnoszącymi się do tego pojęcia (https://zmalujmyrazem.pl/czym-jest-milosc).

 

Chmura skojarzeń

Jeżeli pracujecie ze starszymi dziećmi, możecie wykonać z nimi chmurę skojarzeń. Na brystolu narysujcie serce, na jego środku napis „Miłość” albo „Walentynki” (w zależności od tego, nad czym chcecie pracować). Następnie zróbcie burzę mózgów i wszystkie skojarzenia zapiszcie w środku serca, wokół waszego hasła przewodniego. Powstanie piękna mapa myśli.

 

Wąż skojarzeń

Zabawa dla starszych przedszkolaków. Zacznijcie od wybranego hasła, np. „kochać”, „miłość”, „walentynki”. Pierwsze w kolejności dziecko wymyśla skojarzenie do hasła. Kolejne dzieci wymyślają skojarzenie do pomysłu swojego poprzednika. Tym sposobem, wychodząc od hasła związanego z walentynkami, możemy skończyć na czymś zupełnie nieoczekiwanym.

 

Walentynkowe tańce

Dzieci uwielbiają taniec, zarówno swobodny jak i zorganizowany. Dlatego w tym dniu warto zapewnić im możliwość wytańczenia się. Przedszkolaki mogą tańczyć indywidualnie, w parach, na gazetach, z balonami lub w kole.

 

Kartka walentynowa

Każdemu z dzieci przyklejcie na plecach kartkę A4. Każde z dzieci otrzyma również flamaster. Zadaniem przedszkolaków jest narysowanie (młodsze) lub napisanie (starsze) czegoś miłego na plecach kolegi lub koleżanki. Na koniec zabawy, dzieci zdejmują z pleców swoją kartkę i mogą podziwiać miłe rysunki lub słowa od kolegów z grupy.

 

Kupony walentynkowe

Przygotowaliśmy dla Was kupony walentynkowe (https://zmalujmyrazem.pl/walentynkowe-kupony). Wydrukujcie je, wytnijcie i wrzućcie do pudełka lub woreczka. Tym sposobem każde dziecko otrzyma miłe słowo tego dnia.

 

Praca plastyczna „Serca”

Symbolem walentynek są serca. Może je malować, rysować, wyklejać bibułą, plasteliną, wydzierankami, a nawet wykonać z masy solnej lub gliny. Jedynym ograniczeniem jest wasza kreatywność.

 

Pyszne serduszka

Kolejną propozycja jaką dla was mamy, jest przygotowanie zajęć kulinarnych o tematyce walentynkowej. Można upiec kruche ciasteczka w kształcie serduszek, ciasto w walentynkowej formie do pieczenia, przygotować kanapeczki z chleba wykrawanego foremkami w kształcie serca lub wykonać na talerzu serce z pokrojonych owoców.

 

Serce do serca

Połówki serc łączy się w pary w różny sposób, w zależności, w jakim wieku są dzieci. Na sercach możemy umieszczać np. kolory, antonimy, synonimy, cyfra-ilość oczek, działanie matematyczne i ich wyniki, litery – mała i wielka (tę propozycję mamy dla Was przygotowaną - https://zmalujmyrazem.pl/laczenie-liter-gra-walentynkowa). Zabawę można przeprowadzić w formie ruchowej albo wykorzystać do gry memo.

 

Co w tobie lubię

Uczestnicy łączą się w pary, po czym każdy ma za zadanie wymienić cechy, które lubi u drugiej osoby. Zabawa do wykorzystania w grupie, która się dobrze zna.

 

Jesteś wyjątkowy/wyjątkowa!

Zabawa podobna do poprzedniej. Wszystkie dzieci stoją w kole, jedno siedzi w środku na krześle. Zadaniem całej grupy jest mówienie miłych słów osobie w środku, np. jesteś miła, poda mi się, jak rysujesz, masz ładne oczy, jesteś moim przyjacielem itp.

 

Walentynkowe babeczki

Jednym z prezentów jaki można otrzymać na walentynki, są słodkości. Przygotowaliśmy dla was kartę pracy „Walentynkowe babeczki” (https://zmalujmyrazem.pl/walentynkowe-babeczki). Zadaniem dzieci jest wycięcie elementów dekoracyjnych i przyklejenie wybranych do muffinki.

 

Matematyczne walentynki

Przygotwaliśmy dla Was matematyczną pomoc dydaktyczną ) https://zmalujmyrazem.pl/matematyczne-walentynki). Zadaniem dzieci jest policzenie elementów i zaznaczenie odpowiedzi za pomocą klamerki lub markera suchościeralnego.

 

Połącz serce

Dla dzieci młodszych mamy kartę pracy polegająca na połączeniu serduszek z odpowiednimi elementami graficznymi pasującymi do tych, z których zostały skomponowane (https://zmalujmyrazem.pl/polacz-serce).

 

Znajdź serduszko

Z papieru wycinamy serca w ilości o jeden mniej niż jest dzieci. Gdy gra muzyka, dzieci tańczą. Gdy muzyka milknie, każde z dzieci znajduje sobie serduszko, na którym staje. Dziecko, które nie znalazło serca, odpada. Podczas kolejnych rund zabieramy po jednym serduszku. Zabawę kończymy, gdy odpadnie ostatnie dziecko.

 

Dyplomy

Miłym uwieńczeniem tego dnia będzie rozdanie walentynkowych dyplomów, które dla was przygotowaliśmy.

 

Miłej zabawy!

Marta Żurawska, nauczycielka wychowania przedszkolnego